headerphoto

Aktuality

Poohlédnutí za starým rokem 2018

Rok 2018 byl pro Fojtův komorní sbor rokem nových výzev. Pokračovali jsme v projektech, které mají v Roudnici již svou tradici, a navíc jsme chtěli zkusit i nové věci ve spolupráci s dalšími sbory a doprovodnými kapelami či orchestry.
Nejvýznamnější sborovou akcí byl 14. ročník Roudnických konsonancí. Ke spolupráci na tomto projektu jsme v loňském roce přizvali sbor Cantio Antiqua z Prahy a ze Slovenska Trenčiansky spevácky zbor. Vždy je příjemné poznat nové lidi, kteří mají stejné zájmy. Naše spolupráce většinou pokračuje i v následujících letech mimo náš region či stát. A ti, kteří chodí na naše koncerty, vědí, že náš repertoár je opravdu široký. Od lidovek přes spirituály až po duchovní hudbu.
Další velká akce nás čekala začátkem listopadu. Pozvali nás na Hostivické sborobraní, kterého se zúčastnily čtyři další sbory. Podobná hudební setkání se neobejdou bez společné skladby. Na tento festival jsme nacvičili směs populárních písní, mezi kterými zazněly i hity jako Lady Carneval nebo Oliver Twist. Toto nezvyklé vybočení do „popíku“ bylo pro nás osvěžující změnou.
V prosinci jsme se představili v Libotenicích v kostele sv. Kateřiny. Právě tam na nás dýchla ta pravá předvánoční atmosféra. Nejprve jsme zazpívali při mši svaté a po jejím skončení pokračovali samostatným koncertem, na kterém zazněly především adventní skladby. Týden nato jsme byli pozváni jihomoravským sborem Bratříčci na koncert pořádaný v kostele Narození Panny Marie. Bratříčci již desátým rokem pořádají svá vystoupení nejen v roudnickém kostele, ale i v rotundě sv. Jiří a Vojtěcha na Řípu. Jejich zvučné hlasy zaplnily prostory kostela moravskými lidovkami za doprovodu houslí a harmoniky. Atmosféru dokreslily pestré moravské kroje. Letos jsme těmto veselým chlapíkům vlastně dělali předskokany. I my jsme si na jejich koncertě mohli zazpívat a v našem podání to opět byly skladby adventní.
Naším posledním veřejným vystoupením se stala půlnoční mše. Poprvé zazněly hlasy našeho sboru v kostele Narození Panny Marie už před 25 lety. Je to krásná tradice. Prolíná se zde radost, pokora, klid a my máme možnost zakončit rok v nádherných prostorech zdejšího kostela a prožít vánoční čas plný radostného očekávání.